wtorek, 11 marca 2014

GONE: ''Faza pierwsza: Niepokój'' - Michael Grant
Nagła samotność


Zastanawialiście się kiedyś co by się stało gdyby wszystkie osoby powyżej 15 roku życia nagle zniknęły? Co by się wtedy stało? Jakby wyglądało wszystko dookoła? I może w dodatku bylibyście odcięci od większości świata? Zostawieni sami sobie i współpracy z osobami, których prawie nie znacie? Na opisanie czegoś takiego zdecydował się Michael Grant w książce pt. ''Faza pierwsza: Niepokój''. Jest to pierwsza część sześciotomowej serii ''GONE''.  Rozdziały nie mają tytułów, lecz określony czas. Jest to odliczanie do osiągnięcia ''magicznego'' wieku przez określoną osobę. Każdy kto ukończy 15 lat, zniknie.

Pewnego normalnego dnia w małym miasteczku Perdido Beach, gdy wszystko toczy się własnym tempem... wszyscy powyżej 15 lat znikają. Dlaczego? Nikt tego nie wie. Niemowlęta, dzieci, uczniowie, nastolatki. Nie ma dorosłych, nie ma odpowiedzialności. Głównym bohaterem jest Sam Temple- zwyczajny nastolatek. Na początku nikt nie wie co się stało, lecz po dłuższej chwili dzieciaki dochodzą do wniosku, że trochę czasu bez dorosłych nikomu nie zaszkodzi. Nikt nie będzie ciągle o coś prosił, będzie można robić co tylko się ze chce, brak jakiejkolwiek kontroli. A jednak okazuje się, że nie jest tak kolorowo, jak mogłoby się wydawać... Okazuje się, że nie na całym świecie zniknęli dorośli, lecz na wyznaczonym obszarze, zwanym później ETAP-em.

W mieście zaczyna szerzyć się przemoc, do władzy dochodzą nieodpowiednie osoby, a główny bohater stara się wszystkiemu zaradzić. Jednak trudno jest ''rozkazywać'' między innymi siedmioletnim dzieciom. Dzieci zostały z dziećmi. Jak zająć się prawidłowo najmłodszymi? Rodzi się coraz więcej problemów. Małoletni starają się stworzyć normalne społeczeństwo. 

Autor użył kontrastu. Podzielił bohaterów na dwa obozy- dobry i zły. Po przeczytaniu kilkunastu pierwszych stron od razu jesteśmy po stronie tych dobrych. Michael Grant stworzył wielu różnorodnych bohaterów. Niektórzy cieszą się od samego początku naszą sympatią, a inni nas irytują. Bardzo dobrze skonstruowane postacie, każda z zupełnie innym charakterem.

Jest to powieść młodzieżowa, lecz każdy może ją przeczytać. Nie sprawia wrażenia dziecinnej, ani typowo młodzieżowej. Dorosłym również się spodoba. Genialna fabuła od pierwszych kartek nie pozwala oderwać się od lektury. Powieść niesamowicie pobudza wyobraźnię. Uważam, że autor świetnie opisał każdy wspomniany przez niego szczegół. Naprawdę warto sięgnąć po tę lekturę i przekonać się jak trudne losy mieli bohaterowie :)

2 komentarze:

  1. bardzo ciekawy blog. z niecierpliwością czekam na kolejne wpisy i już biorę się do czytania tej lektury! :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ktoś polecał mi już tą serię :) nic tylko się za nią wziąć ! A co by było gdyby naprawdę dorośli zniknęli... nawet nie chcę sobie tego wyobrażać :)

    OdpowiedzUsuń

Dotarłeś tutaj? Będzie mi niezmiernie miło, jeśli zostawisz po sobie jakiś ślad! :)