poniedziałek, 10 marca 2014

''Sztuka ściagania się w deszczu'' - Garth Stein
Z punktu szczekania


''Sztuka ścigania się w deszczu'' autorstwa Garth'a Stein'a to przykład pozycji literatury współczesnej. Książka od razu zachęca do sięgnięcia po siebie, dzięki nietypowemu narratorowi, którym jest pies. Cała historia jest opowiedziana właśnie z jego punktu widzenia. 

Enzo to czteronogi przyjaciel Denny'ego. Denny ma kochającą rodzinę, o której szczęście musiał walczyć przez długi czas. Kiedy wszystko zaczyna się dobrze układać okazuje się, że żona bohatera jest śmiertelnie chora. Po pewnym czasie umiera i Denny zostaje sam z dzieckiem i pupilem. 

Narrator opowiada o ludziach i ich zachowaniach, często dziwacznych. Lektura wzrusza, jak i również bawi. W całą gamę wydarzeń wpleciony jest też wątek samochodowy. Można przeczytać o wyścigach samochodowych, ponieważ właściciel Enza był kierowcą rajdowym, a swoim zamiłowaniem zaraził swojego pupila. 

Książka zadziwia tym, jak z perspektywy psa jest widziany świat. Enzo jest błyskotliwy, mądry i uczuciowy. Wierzy, że po śmierci powróci na ziemię. Wiąże go ze swoim panem ogromna przyjaźń, w którą oboje włożyli dużo wysiłku. Pociesza Denny'ego w trudnych chwilach i doradza.

Myślę, że książka nada się dla czytelników w każdym wieku. Dzięki niej można dostrzec inteligencję zwierząt i silną więź, jaka łączy człowieka ze zwierzęciem. Dobrym momentem po sięgnięcie po taką pozycję jest zjawienie się w naszym domu upragnionego czworonoga. :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dotarłeś tutaj? Będzie mi niezmiernie miło, jeśli zostawisz po sobie jakiś ślad! :)